İçeriği atlamak için "Enter"'a basın

Ayetel Kürsi Duasını Okumanın Faydaları

Yetmiş bin melek ile nazil olmuş olan Ayetel Kürsi’ nin çok faziletli bir dua olduğunu sevgili Peygamberimiz, Hazreti Muhammet ( S.A.V) bildirilmiştir. İçerisinde gizli ve açıktan olmak üzere, 17 tane Allah lafzı geçmektedir. Bu sebep ile en faziletli dualar arasındadır. Büyük İslam Alimleri tarafından bildirilen bazı faydaları şunlardır.

Ayetel Kürsi okunduğunda kırk bin melek iner.
Her derde devadır.
7 defa okuyan kimse evham ve sıkıntıdan kurtulur.
Cinlerin musallat olduğu insanlara 70 defa okunursa Allahu Tealanın izni ile bir daha o insana yaklaşamaz. Ayetel Kürsi’ yazılı olduğu sayfa sonuna kadar okunursa daha tesirli olur.
Namaz kılarken okunursa 2000 ayet okunmuş sevabı verilir.
170 defa okunursa meşru olan her türlü dua kabul olur.
Günde 50 defa okunyanın rızkı genişler, sıhhat ve rahatlık bulur.
Sabahları sağına, soluna, önüne ve arkasına 7 şer defa okunup, her bir yönüne üfürdükten sonra 7 defa daha okuyup içine çekerse o günün sonuna kadar her türlü kaza, bela, fitne ve fesatlar o kişiden uzak olur.

Evden veya iş yerinizden çıkarken, kapıyı kapattıktan sonra, Ayetel Kürsi okunursa Allahın izni ile hırsız veya kötü niyetli kişiler giremez.
Peygamber Efendimiz, Hazreti Muhammet (S.A.V) her farz namazlarından sonra okuyan kimsenin cennete girmesindeki tek engel ölümdür diye bildirmiştir.
Evlerimizdeki her türlü, yiyecek, içecek (çay, şeker, bulgur, pirinç) ve bunun gibi erzakların üzerine okunursa bereketi artar.
Yatmadan evvel okunursa, sabaha kadar okuyan kişinin kendisi, ailesi ve hatta bütün komşuları korunur.

Her mühim işin başında Ayetel Kürsü 313 defa okunursa Allah’ın izni ile ne güzel sonuç alınmasına vesile olur. 313 defa okumak Ayetel Kürsi hatmi etmek demektir.

Ayetel kürsi okumanın faydaları, hepimizin aslında ezberinde olması gereken bir duadır. Hemen hemen her derde devadır. Çok tesirli bir duadır. Allah’ımızın büyüklüğünü yüceliğini anlatan ve kötülüklerden kazadan beladan koruyan bir duadır. Ayetel kürsi okumanın faydaları, birçok faydası vardır. Bunları sizinle paylaşacağız ve sizde eminim çok fayda göreceksiniz. Her derdin çaresi olan bu dua size de yarar sağlayacaktır. Allah içtenlikle açılan elleri boş bırakmaz ve bizim için her zaman en hayırlısını verir. Bu sure içerinde Allah’ın izni olmadan hiçbir şeyin olmayacağını anlatan koruyucu bir duadır. Özellikle bu dua yatmadan önce kazadan beladan korunmak için okunmalıdır. Ayetel kürsinin fazileti ve sırrı, derin bir anlamı vardır ve bizi her şeyden korur ve muhafaza eder. Namaz sureleri nelerdir.

Ayetel Kürsi Okumanın Faydaları Nelerdir?

Ayetel kürsi okumanın faydaları nelerdir? Hepimizin ezberlemesi hatta anlamını da bilmemiz gerekir. Diğer dualardan ve surelerden farklı olduğu gibi bir çok şey anlatır. Doğru okunduğunda size yarar sağlayacaktır. Öncelikle abdest alıp sonra bu duayı okursa bize daha fazla yarar sağlar. Ayetel kürsi okumanın faydaları, bu dua hem namaz esnasında sure olarak okunur. Hemde namazdan sonra tespihler de ve Nas, Felak, İhlas sureleri ile okunursa daha iyi olur. Öncelikle duayı ve anlamını paylaşarak başlayalım.

Ayetel Kürsi Duası Okunuşu

Ayetel kürsi duası okunuşu, Bismillahirrahmânirrahîm. Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Ayetel kürsi duası Anlamı,Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, bütün varlıkları ayakta tutandır. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek,
ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Ayetel Kürsinin Faziletleri

Ayetel kürsinin birden fazla fazileti vardır. Yüce Allah’ın tevhidi ile olan bir ayettir.

Ayet- el kürsi okunan eve şeytan giremez. O evde büyü sihir gibi şeyler tutmaz.
Devamlı olarak ayet- el kürsi okumaya devam eden kişi hem dünyada hem ahirette büyük makamlara erişir.
Ayet- el kürsi nimetler 313 defa okuyup ve her okuyuşta hu diye üfürülürse o nimet bereketlenir. 313 ayet- el kürsinin hatim adetidir.
Ayet- el kürsi okumayı adet edinen kimsenin geçmişte işlemiş olduğu günahlar bağışlanır. Yüce Allah o kişiye hayır kapılarını açar.
Bir kişi 7 defa okuyup birincide sağına ikincide soluna üçüncüde önüne dördüncüde arkasına beşincide yukarı altıncıda aşağı ve yedincide içine hu diye üflese ve son olarak etrafını çevreleyecek şekilde üflese melekler onu çevreler ve o gün içinde o kimseye kaza bela başına gelmez.
Ayet- el kürsi her namazdan sonra okumak çok hayırlıdır . Bunu okuyan kişiye cennetin sekiz kapısı açılır ve dilediği kapıdan cennete girer.
Cenabı hak sevdiği bir kuluna namazdan sonra ayet- el kürsi okumayı unutturmaz. Kabir ehli için okunursa cenabı hak ayet-el kürsinin fazileti hürmetine o kabir ehlinin kabrini genişletir ve makamını yükseltir. Okuyan kişiye de sevap yazılır.
Gece yatmadan önce okunursa kişi kendini ve ailesini güven içine almış olur. Sıkıntılı zamanlarda okunursa Allah’ın izni ile sıkıntılarından kurtulur.