İçeriği atlamak için "Enter"'a basın

Ayetel Kürsi Soru Cevap

Ayetel Kürsi ne zaman inmiştir?
Medine döneminde inmiştir.

Ayetel Kürsi nerede inmiştir?
Bakara Suresi içerisinde yer alan Ayetel Kürsi Medine’de nazil olmuştur.

Ayetel Kürsi şifa verir mi?
Ayetel Kürsi okunduğunda şifa vermesi niyeti ile okunursa okuyana şifa verecektir.

Ayetel Kürsi korur mu?
Ayetel Kürsi zırh ayetleri diye de bilinir. Okuyan kişiyi gece gündüz koruyan bu ayet gece okunduğunda kişiyi ve hane halkını korur. Gün içinde okunduğunda okuyan kişiyi her türlü bela ve musibetten korur. Ayetel Kürsi okuyan kişiyi melekler korur. Ayetel Kürsi yazılı olarak nereye koyulursa orayı koruma altına alır. Evden çıkarken okunursa evi afetlerden ve hırsızdan korur. Namazdan sonra okuyan kişi diğer namazını kılıncaya kadar korunur. Ağzı kapalı olan bir şeyin içerisine Ayetel Kürsi yazılı olarak konursa onu kimse açamaz ve zarar veremez.

Ayetel Kürsi’yi 313 kere okumanın fazileti nedir?
Bereketlenmesi istenen şeylere okunduğunda bereket getirir. Bir murad için okunursa o murad kabul olur.

Abdestsiz Ayet-el Kürsi okunur mu?
Ayetel Kürsi Kur’an-ı Kerim ele alınarak değil de dua niyetiyle okunursa herhangi bir sıkıntı olmaz diye söylenmektedir.
Ancak abdestli okumak elbette iyidir, daha çok sevap olur. Hele bir murat için okunan dua ve zikirleri abdestli okumaya çalışmalıdır.
Gusül abdestsiz durumlarda okumak doğru değildir. Gusül abdestsiz bir saniye bile durmak doğru değildir.

Ayetel Kürsi okumak karı koca arasını düzeltir mi?
Ayetel Kürsi okurken murad edilen şey karı kocanın arasının düzelmesi içinse bu murad kabul olunur. Ayrıca Ayetel Kürsi okumak aile içinde huzuru ve güveni temin edecek ve aile fertlerinin kalbine huzur verecektir.

Ayetel Kürsi’nin anlamı nedir?
Allah ki, O’ndan başka ilah yoktur. O hayydır, kayyûmdur.
Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama.
Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadan katında kim şefaat edebilir?
O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (Hiçbir şey O’na gizli kalmaz.)
O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez.
O, yücedir, büyüktür.

Ayetel Kürsi okumak neye iyi gelir?
Ayetel Kürsi okumak kişinin yaşadığı her türlü sıkıntıya cevap verecek niteliktedir. Borcu için okuyana borcunu eda etme gücü verir. Fakir olana rızık edinmesi için imkân verir. Hasta okuduğunda şifa bulmasına imkân sağlar. Kalkan duası olarak da bilinen Ayetel Kürsi okuyan kişiyi, okuyan kişinin hanesini ve okunan malı korur. Ayetel Kürsi okuyan kişinin huzuru artar, işleri kolaylaşır bu kişiye hayır kapıları açılır, okuyanın hastalığı varsa şifa bulur, geçim sıkıntısı varsa geçer, anlayış gücü artar. Yüzü nurlanır, ahlakı güzelleşir. Ayetel Kürsi okumak her türlü derde deva olduğu gibi insanlara da güzel huylar kazandırır, mertebelerini yükseltir, manevi açıdan gönüllerini genişletir.

Ayetel Kürsi nasıl kolay ezberlenir?
Ayetel Kürsi ezberinin kolay olmasını isteyenlerin bu ayeti yazarak sürekli okumaları ve namazlarından sonra tekrar etmeleri gerekir. Tekrar edilmeyen şeyler nasıl unutulursa bu ayetin de bol bol tekrar edilmesi lazımdır. Evde hanımlar için buzdolabının üzerinde ve ya yemek pişirdikleri yerde okuyabilecekleri bir yerde olması faydalı olacaktır. Bu ayeti öğrenmek isteyenler Allah’a dua ederek sabır ve yardım istemelidirler.

Buraya tıklayarak kolay ezberleme yöntemine bakabilirsiniz

Ayetel Kürsi ne zaman okunmalı?
Ayetel Kürsi’yi okumak için belirli bir zaman yoktur. Kişi ne zaman isterse bu ayeti dua niyetiyle ve ya ibadet niyetiyle okuyabilir. Hatta yatarken dahi okunduğunda kişiyi sabaha kadar koruyacaktır. Sıkıntılı zamanlarda, herhangi bir hacet için ve ya bollukta, sevinçte okunabilir. Namazlardan sonra okunabilir.

Rüyada Ayetel Kürsi okuduğunu görmek ne anlama gelir?
Bir kişi rüyasında Ayetel Kürsi okuduğunu görürse manevi açıdan yolculuğa çıkacak demektir. Manevi yolculuktan kasıt ise kişinin hacca, umreye gitmesi gibi şeylerdir. Evde güzel şeyler yaşamak da bu rüyanın sonucudur. Ayetel Kürsi okuduğunu gören kişi ev alabilir ve ya yatırım yapabilir. Uzun süredir beklenen müjdeli bir haberinde alınması şeklinde yorumlanabilir.

Ayetel Kürsi’nin cin musallatına faydası var mıdır?
Ayetel Kürsi okunan yere kötü cinler ve şeytanlar giremez bu nedenle cin musallatı gibi durumlarda bu ayeti okumak faydalı olacaktır.

Bereket için Ayetel Kürsi okunur mu?
Evet. Ayetel Kürsi neyin üzerine okunursa o şeyde berekete olacaktır diye söylenmektedir.

Ayetel Kürsi namazda okunur mu?
Namazda zammı sure olarak Kur’an-ı Kerim’de geçen her ayet okunabilir. Bu nedenle Ayetel Kürsi de okunur. Çünkü Ayet-el Kürsi de normal bir suredir.